Jak przebiega badanie uro-ginekologiczne u fizjoterapeuty? część 1

Wizyta u fizjoterapeuty uro-ginekologicznego – jak ona wygląda? Część pierwsza.

Pierwsza wizyta u terapeuty jest diagnostyczna i zazwyczaj składa się ona z wywiadu i badania. Trzeba być przygotowanym na to, że terapeuta będzie zadawał Ci wiele pytań i nawet jeśli odpowiadałaś już na nie wiele razy, to postaraj się udzielać najbardziej konkretnych i szczerych odpowiedzi.  W kwestii wywiadu uro-ginekologicznego mogą pojawić się takie pytania jak: ilość i przebieg porodów?, czy miesiączki są bolesne? ilość oddawania moczu w ciągu dnia? Czy trzyma Pani gazy/stolec? Czy występuje ból podczas stosunku? W jakich sytuacjach następuje utrata moczu? Czy oddaje Pan/Pani mocz w parciem?

Są to intymne pytania, ale bardzo ważne, gdyż mówią one o Twoim stanie zdrowia i funkcjonalności organizmu, ciała, w życiu codziennym. Następnie terapeuta poprosi pacjenta by rozebrał się do bielizny, by mógł dokładnie ocenić postawę, napięcie ciała i mógł wykonać podstawowe testy. Nie należy się dziwić, jeśli przychodzimy np. z nietrzymaniem moczu, a terapeuta bada odległe części ciała np. staw biodrowy czy kręgosłup.

Organizm człowieka jest niezwykle skomplikowaną i wyspecjalizowaną maszyną, i zawsze każda część ciała oddziaływuje na inną i jest od niej zależna.

Czy trzeba się specjalnie przygotować do pierwszej wizyty?

Nie specjalnie. Warto być nastawionym pozytywnie i zabrać ze sobą dodatkowe badania.

Badanie uro-ginekologiczne może odbyć się podczas pierwszej wizyty dlatego warto zadbać o kwestię higieniczną miejsc intymnych. W większości klinik, które oferują wizytę uro-ginekologiczną toalety są wyposażone w odpowiednie środki do higieny intymnej, ale zawsze warto mieć ze sobą mokre chusteczki. Oznacza to, że podczas samego badania uro-ginekologicznego trzeba będzie zdjąć dół bielizny – tutaj również, większość klinik oferuje spódniczki ginekologiczne abyś czuła się komfortowo.

 Jak przebiega badanie per vaginum/per rectum?

Na pierwszej lub drugiej wizycie niezbędne jest wykonanie badania palpacyjnego (per vaginum, per rectum) w celu określenia czynności mięśni dna miednicy. Tutaj opiszę przebieg badania przez pochwę (per vaginum). Badanie przez odbyt przebiega bardzo podobnie.

Z doświadczenia wiem, że Pacjentki mają duże opory przed badaniem, pytają: jak ono wygląda?

W zasadzie po co je robić? Z kolei kobiety, które mają długą historię choroby, po porostu nie są zadowolone z faktu, że znowu ktoś będzie oglądał jej krocze, co jest absolutnie zrozumiałe.

Jest to badanie bardzo intymne i powinno być przeprowadzone w atmosferze spokoju, szacunku dla prywatności pacjenta, braku pośpiechu, zaś terapeuta powinien wykazać się dużą empatią wyrozumiałością i profesjonalizmem.

Takie kobiety, po wielu operacjach w obrębie miednicy czują się naprawdę nieswojo, że ktoś „znowu będzie tam gmerał’. Być może z ich doświadczenia takie badanie po prostu nie należy do najmilszych.
Z kolei Panowie – z drugiej strony barykady – nigdy nie badani lub raz w życiu – są Nim naprawdę przerażeni. Jednak w większości obawy te wynikają z niewiedzy o tym jak wygląda badanie i w jakim celu jest robione.

Badanie fizjoterapeutyczne uro-ginekologiczne VS ginekologiczne:
Wygląda inaczej i mimo samego faktu badania per vaginum per rectum nie powinno być porównywane z badaniem, które przeprowadza ginekolog. Tutaj sam przebieg badania i jego cel są po prostu inne i nie da się ich porównać.

Po przygotowaniu się pacjenta i terapeuty do badania, pacjent leży na leżance (nie na fotelu ginekologicznym) z nogami ugiętymi opartymi o podłoże,  biodra i nogi są przykryte, kolana złączone
i zazwyczaj oparte o terapeutę. W takiej sytuacji naprawdę można się rozluźnić 😉

Jeśli jest taka potrzeba można takie badanie przeprowadzić w pozycji leżenia bokiem, na półsiedząco lub stojąco. Podczas badania pacjentka jest informowana na bieżąco o tym, co będzie robił terapeuta
i również jeśli zechce, może oglądać przebieg badania w lusterku.

Pamiętaj, że przedstawiam tu ogólny schemat badania per vaginum. Przed nim terapeuta powinien przeprowadzić wywiad oraz ogólne badanie fizjoterapeutyczne lub osteopatyczne. Zawsze terapeuta powinien wyjaśnić czego można się spodziewać podczas badania i co ma na celu. U każdego terapeuty taka wizyta może przebiegać inaczej.

Jak dalej wygląda badanie? Koniecznie przeczytaj część drugą mojego wpisu.

Leave your comment

Login

Lost your password?