Rozejście kresy białej, czyli o mięśniach brzucha inaczej część 1

Mięśnie brzucha są dla mnie jednymi z najbardziej fascynujących mięśni -oprócz dna miednicy w ciele człowieka. Najgłębiej (najbliżej kręgosłupa) położony jest mięsień poprzeczny brzucha – uważany za jeden z mięśni stabilizujących kręgosłup – możemy przyrównać go do gorsetu, który oplata Twój tułów. Następnie nieco płycej położony skośny brzucha wewnętrzny, zewnętrzny, a na nich, niczym miły kocyk –  jakże sławny w gronie kobiet, które urodziły  – mięsień  prosty brzucha.

Moglibyśmy wyobrazić sobie, że mięsień poprzeczny brzucha to taki gorset, którym Nasz tułów jest owinięty niczym ryż do sushi w algi. Taka metafora jest całkiem poprawna. Jednak nie do końca tak to wygląda. Jeśli widziałaś kiedyś sześciopak na brzuchu pewnego przystojniaka, mogłaś zauważyć właśnie kilka części mięśnia prostego brzucha, położonych wzdłuż tułowia.  A co znajduje się pomiędzy nimi?Wszystkie mięśnie brzucha z prawej i lewej strony, gdy zbliżają się do linii łączącej mostek pępek i spojenie łonowe – przechodzą w cienką, mocną tkankę łączną zwaną rozcięgnem i na wysokości pępka tworzą kresę białą, która można rzec, dzieli Nasz tułów na pół.

Dlaczego tak? Co znajduje się pod mięśniami? No cóż…tak jak w Naszych ustach: jest tam jama, przestrzeń – w tym przypadku, w jamie brzusznej – znajdują się w niej narządy wewnętrzne (trzewia) czyli: żołądek ,wątroba, jelita cienkie, jelito grube, trzustka, śledziona. W ten sposób – dzięki tak ułożonym mięśniom, trochę podzielonym na „kawałki”, trochę oplatających nasz tułów jak gorset wyszczuplający –  brzuch może rosnąć i zmieniać swój wygląd i elastyczność. Czyli dopasowywać się do sytuacji, która dzieję się w środku. Widzisz teraz, że Nasze ciało jest naprawdę genialne!

Co się stanie jeśli właściciel brzucha kocha jeść, ale nie lubi się zbytnio ruszać?

W wyniku zwiększającej się ilości tkanki tłuszczowej zaczyna rosnąć do przodu. Jako że, „worek brzuszny” rozciąga się i zwiększa swoją pojemność, kresa biała, powieź, mięśnie brzucha– rozciągają się (na szczęście!) Jeśli chodzimy z takim workiem z przodu, dźwigamy, kichamy, wstajemy z łóżka, to cały czas dodatkowo kierujemy w  niego dodatkowe ciśnienie, które jeszcze bardziej je rozciąga i w pewien sposób osłabia. Wynikiem tego, może być z czasem pojawiająca się u Panów w piwnym brzuszkiem – przepuklina. Worek brzuszny jest wytrzymały do czasu…Ciągłe przebywanie w takiej zaawansowanej „ciąży spożywczej”, (wiem, że nie obrazicie się z powodu użycia tego terminu) praca siedząca, postawa, nawyki…na przestrzeni kilku lat dadzą opłakane rezultaty. Z praktyki klinicznej powiem Ci, że rozejście mięśnia prostego u tego typu pacjentów jest bardzo częste, zazwyczaj powiązane z bólami kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego czy kolanowego –  również, ze względu na znaczne przemieszczenie środka ciężkości ciała, dźwigania dodatkowego ciężaru z przodu, w konsekwencji zmiany ergonomii czy biomechanice chodu.

Dlatego wejście w próg nadwagi opierając się o wskaźnik BMI (body mass index) powyżej 25 oznacza, że stawy dostają dodatkowe obciążenie i są znacznie bardziej narażone na zmiany zwyrodnieniowe (artroza) które w tym przypadku postępują szybciej. Często pacjenci, którym doskwiera choroba zwyrodnieniowa stawów czy ból kręgosłupa, słyszą od lekarzy różnych specjalności np. ortopedów, że powinni zadbać o wagę i schudnąć: nie należy brać tego do siebie, tylko zadbać o dietę i zrzucić z niego dodatkowe, zbędne obciążenie ze stawów.

Na szczęście, ciąża jest stanem, w którym organizm kobiety wydziela wiele hormonów (np. relaksyna) które powodują zwiększoną rozciągliwość więzadeł, mięśni i innych tkanek. Ma to swoje plusy jak i minusy. W mojej opinii nie powinnaś przesadnie obawiać się w ciąży o rozejście mięśnia prostego brzucha, wręcz przeciwnie: możesz się z tego cieszyć, bo dzięki właśnie dzięki odpowiedniej elastyczności tkanek, rosnący płód może mieć odpowiednio dużo miejsca i doświadczać ciała mamy oraz świata poprzez ciało mamy.

Co możesz robić w ciąży by po ciąży kresa chętniej wróciła do poprzedniego stanu? Kliknij na ten link i dowiedz się więcej.

Co dalej dzieje się w ciąży z kresą? co się dzieje po ciąży? koniecznie przeczytaj część drugą!.

 

Leave your comment

Login

Lost your password?