Czym jest fizjoterapia uro-ginekologiczna? Wywiad.

 

CZYM JEST FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA?

Zapraszam na wywiad z Olą Pokorą- fizjoterapeutką uroginekologiczną.

 

1. Dzień dobry Olu. Dziękuje, że zgodziłaś się na ten wywiad.

Nie wiem kto bardziej powinien podziękować – jest mi bardzo, bardzo miło, że mogę odpowiedzieć na te pytania.

 

2. Powiedz Nam, w 3 zdaniach, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Jest to fizjoterapia od spraw kobiecych. Zajmuje się terapią i oceną funkcji mięśni dna miednicy, dysfunkcjami miednicy, oraz całego ciała. Główny nacisk jest położony na relacje, współzależności pomiędzy pracą mięśni, narządów znajdujących się w miednicy z innymi częściami ciała i jego funkcjami. Ginekologiczna czyli kobieca, urologiczna – czyli zajmująca się układem moczowym, którego w efekcie zakończeniem jest ujście cewki moczowej znajdujące się pomiędzy łechtaczką a pochwą. W miednicy znajduje się macica, pęcherz moczowy oraz odbytnica, więc należało by dodać jeszcze proktologiczna, jeśli ująć to w całości, ale chyba nazwa byłaby zbyt długa (śmiech).

 

3. Jak wygląda badanie uroginekologiczne?

Badanie poprzedzone jest szczegółowym wywiadem, więc należy się spodziewać, że terapeuta będzie zadawał konkretne, być może intymne pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia. Następnie robię badanie, jak to określam „skan” całego ciała pacjenta, które daje mi pierwsze, podstawowe informacje o jego funkcjonowaniu. Natomiast na pierwszej lub drugiej wizycie, zostanie przeprowadzone szczegółowe badanie uro-ginekologiczne – zazwyczaj per vaginum, zdarza się, że Pani nie wyraża zgody, wówczas forma jest zmieniana, ale badanie nie dostarcza wówczas ani pacjentowi ani terapeucie zbyt wielu informacji dotyczących czynności dna miednicy czy np. obniżenia narządu rodnego.

Badanie jest przeprowadzane w atmosferze spokoju, szacunku dla pacjenta i jest znacznie bardziej komfortowe od badania ginekologicznego.

 

4. Czego może się dowiedzieć pacjentka po takim badaniu?

Zależy to od tego, czego chciałaby się dowiedzieć – przede wszystkim staram się odpowiedzieć na jej oczekiwania, pomóc w problemie z którym się pojawiła.
Czasami zdarza się, że Panie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji danej przypadłości, a nawet utartych nawyków, które nieświadomie pielęgnują od wielu lat (na przykład chodzenie do toalety wiele razy w ciągu nocy, i sikanie „na zapas”). Po takim badaniu, można stwierdzić, że np. mięśnie funkcjonują nieprawidłowo, i dlatego Pani ma pęcherz nadreaktynwy, bardzo często wszystkie objawy tworzą pewną całość, która mówi Nam o rodzaju dolegliwości. Nie tylko więc, mogą się dowiedzieć o tym, że mają przepuklinę pępkową, nietrzymanie moczu, ale też, że ich nawyki w życiu, mogą w końcu przyczynić się do poważnych dysfunkcji układu moczowego, obniżenia narządów czy bólu kręgosłupa.

Przede wszystkim warto też wiedzieć o tym, że samo badanie daje już pacjentce informację zwrotną, czyli dowiaduje się ona jak prawidłowo powinny pracować mięśnie, czego od niej oczekuje w treningu, który dla niej zaplanuję.

 

5. Czy terapia obejmuje terapię manualną czy też ćwiczenia?

Terapia manualna jest bardzo istotna, ponieważ dotyczy ona miejsc, których sami nie znajdziemy, nie zdajemy sobie sprawy z ich „zablokowania”, ani nie udrożnimy (dla przykładu: wyobraź sobie zapchaną rurę (np. żyła) przez którą nie płynie swobodnie woda (krew). Ciało człowieka jest więc niczym orkiestra w filharmonii. Wszystkie instrumenty muszą ze sobą dobrze brzmieć i współgrać.

Zazwyczaj pacjentki dostają ode mnie minimum jedno ćwiczenie. Chcę, żeby ruch nie był im obcy, i żeby ciało integrowało się z tym, nad czym ja pracowałam, więc „samopoznanie” i zaproszenie pacjenta w proces odzyskiwania zdrowia jest dla mnie bardzo ważny. To od Ciebie zależy głównie czy wyzdrowiejesz i osiągniesz swój cel.

 

6. Dla kogo jest takie badanie?

Dla każdej kobiety i każdego mężczyzny. Jeśli doświadczasz:
– bólu w okolicy miednicy, podbrzusza, kości guzicznej, masz rozejście kresy białej
– miałaś nacięcie/pęknięcie krocza, cesarskie cięcie
– nawracających infekcji pęcherza, czy problemów ginekologicznych
– bolesnych stosunków, orgazmów, braku orgazmów.
– masz uczucie ciężkości, wypadania, ciała obcego w pochwie, bólu w miednicy
– znasz w swoim mieście wszystkie toalety na pamięć lub codziennie nosisz wkładkę ponieważ popuszczasz trochę moczu…to takie badanie jest niezbędne. Wszystkie te dysfunkcje dotyczą zaburzonej pracy mięśni dna miednicy.

Również badanie jest niezbędne jako przygotowanie mięśni przed i po operacjach (założenie TOT, TVT, siatki Mesh, histerektomia) w obrębie krocza.

Co ciekawe, bardzo dobre efekty, mają kobiety w dojrzałym wieku (60 plus), które chcą uniknąć leczenia operacyjnego. To naprawdę pilne i zawzięte uczennice!.

 

7. Czy tylko dla kobiet po porodzie?

Absolutnie nie. Dla kobiet w każdym wieku, których dotykają choroby w rejonie podbrzusza. Również coraz młodsze kobiety mają problem w obrębie miednicy. Myślę, że może mieć to wiele wspólnego ze stresującym trybem życia, ubogim w składniki odżywcze jedzeniem, zbyt małą różnorodnością ruchu, oraz kultem „pięknego” ciała.

 

8. Czym różni się badanie uroginekologiczne od normalnego badania u fizjoterapeuty?

Jeśli chodzi o sam wywiad, jest wiele pytań dotyczących i analizujących temat dotyczący mikcji (oddawania moczu) co jest niezwykle ważne, w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, czy pęcherza nadreaktywnego. W tym temacie, jako narzędzie pomiarowe, pacjentki prowadzą dzienniczek mikcji. To sama analiza dotyczy obniżenia narządu rodnego czy innych chorób. Następna kwestia to wykonywanie badania per rectum lub per vaginum, które jest bardzo istotną częścią wizyty u terapeuty uro-ginekologicznego i zazwyczaj poświęcam na nie całą wizytę.

 

9. Czy takie badanie jest bolesne?

Nie jest. Jednak jest część pacjentów, którzy mogą zareagować dużym przewrażliwieniem i bólem nawet na dotknięcie palcem w obrębie rejonu krocza, czy nawet przyśrodkowej części ud. Tacy pacjenci są traktowani wyjątkowo delikatnie, tu terapia jest stopniowym, procesem.

Badanie zawsze jest dostosowane do pacjenta, wyjaśniane oraz wyraża on na nie pełną zgodę. Po przygotowaniu się pacjenta i terapeuty do badania, pacjent leży na leżance (nie na fotelu ginekologicznym) z nogami ugiętymi opartymi o podłoże, biodra i nogi są przykryte, kolana złączonei zazwyczaj oparte o terapeutę. W takiej sytuacji naprawdę można się rozluźnić

Jeśli jest taka potrzeba można takie badanie przeprowadzić w pozycji leżenia bokiem, na półsiedząco lub stojąco. Podczas badania pacjentka jest informowana na bieżąco o tym, co będzie robił terapeuta, i również jeśli zechce, może oglądać przebieg badania w lusterku. W każdej sytuacji można przerwać badanie.

 

10. Co chciałabyś powiedzieć wszystkim przyszłym i obecnym mamom?

Kochane dziewczyny, często przychodzą do mnie pacjentki, które dosłownie „cudem” wyrwały się z zgiełku domowych zajęć i obowiązków. Bardzo mocno czuję, jak ważna jest dla kobiety rodzina, opieka nad dzieckiem, często jednak zapominacie o sobie, o swoich potrzebach. Zadbanie o swoje zdrowie nie jest przesadą, ani niczym wygórowanym. To jest ważna i normalna sprawa – szczególnie, jeśli chodzi o rejon miednicy, która najbardziej dostaje w „kość” podczas ciąży i porodu. Ta część ciała – pominięta i zaniedbana, może dać nieprzyjemne skutki w przyszłości.

Dla mnie to naprawdę wzruszające – z jednej strony kobieta jest jak czarodziejką z księżyca (jako ta, która daje życie) , prawdziwą lwica, jednak za bycie kobietą, płaci się też odpowiednią cenę. Zagubienie, niepewność a zarazem wypełniająca kobietę miłość i „nadludzki” power, jaki ma świeżo upieczona mama – to również cechy, które teraz kojarzą mi się z hasłem: połóg, macierzyństwo.

Często jednak okres około porodowy jest bardzo trudnym doświadczeniem, okresem nieuniknionych zmian, po których trzeba pokochać i zaakceptować siebie na nowo. Dlatego, bardzo, bardzo Cię podziwiam i kiedy spotkamy się, powiem Ci: doceniam Twoje chęci zadbania o swoje zdrowie– teraz czas przełożyć je na działania i wpleść je w życie, jeśli chcesz uzyskać swój cel.

Dziękuje za rozmowę i do zobaczenia!

Ola: Dziękuję z całego serca i pozdrawiam wszystkich.

Link do całości wywiadu, umieszczam poniżej:

http://agatagrzebiela.com/pl/czym-jest-fizjoterapia-uroginekologiczna/

Leave your comment

Login

Lost your password?